فردی که از درون شیشه آینه ای پنجره عبور می کند!

شیشه آینه ای پنجره از اکثر فلزات قوی‌تر است، با استحکام تئوریک کششی برای شیشه‌های خالص و بی‌عیب که بین ۱۴ گیگا پاسکال (۲٬۰۰۰٬۰۰۰ psi) تا ۳۵ گیگا پاسکال (۵٬۱۰۰٬۰۰۰ psi) تخمین زده می‌شود، زیرا توانایی آن در تحت فشاری برگشت‌پذیر بدون شکستگی است.

با این حال، وجود خراش‌ها، حباب‌ها و سایر عیوب میکروسکوپی منجر به محدوده معمولی 14 مگا پاسکال (2000 psi) تا 175 مگا پاسکال (25400 psi) در بیشتر شیشه‌های تجاری می‌شود.

چندین فرآیند مانند سخت شدن می تواند استحکام شیشه را افزایش دهد. الیاف شیشه ای بی عیب و نقص با دقت کشیده شده را می توان با قدرت تا 11.5 گیگا پاسکال (1670000 psi) تولید کرد.

مشاهده این که پنجره‌های قدیمی گاهی اوقات در پایین ضخیم‌تر از بالا هستند، اغلب به عنوان شواهدی برای این دیدگاه ارائه می‌شود که شیشه در طول قرن‌ها جریان دارد، با این فرض که شیشه خاصیت جاری شدن از شیشه را به نمایش گذاشته است. یک شکل به شکل دیگر.

این فرض نادرست است، زیرا پس از جامد شدن، جریان شیشه متوقف می شود. افتادگی ها و امواج مشاهده شده در شیشه های قدیمی از همان روزی که شیشه ساخته شد وجود داشت.

شیشه

فرآیندهای تولیدی که در گذشته به کار می رفت، ورق هایی با سطوح ناقص و ضخامت غیر یکنواخت تولید می کرد.(شیشه شناور تقریباً عالی که امروزه استفاده می شود تنها در دهه 1960 رایج شد.)

میزان جریان شیشه در پنجره های قرون وسطایی در سال 2017 محاسبه شد. مشخص شد که شیشه 16 مرتبه قدر (1016 برابر) کمتر از آنچه در دمای اتاق انتظار می رفت چسبناک تر است (در نتیجه جریان آزادتر) – 16 مرتبه قدر کمتر از تخمین های قبلی.

بر اساس شیشه سودا-آهک-سیلیکات. تخمین زده شد که سرعت جریان از 1 نانومتر در هر میلیارد سال تجاوز نخواهد کرد.

دی اکسید سیلیکون (SiO2) یک ترکیب اساسی رایج شیشه است. کوارتز ذوب شده شیشه ای است که از سیلیس شیمیایی خالص ساخته شده است.

دارای انبساط حرارتی بسیار کم و مقاومت عالی در برابر شوک حرارتی است، قادر است از غوطه ور شدن در آب در حالی که داغ است زنده بماند، در برابر دمای بالا (1000-1500 درجه سانتیگراد) و هوازدگی شیمیایی مقاومت می کند و بسیار سخت است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.